Logowanie na swój facebookowy profil ostatnio budzi we mnie odrobinę lęku. Nie oglądam telewizji, nie czytam gazet informacyjnych, a jedyną wiedzę na temat aktualnych zdarzeń biorę właśnie z tego portalu społecznościowego. Polubiłam kilka profili o charakterystyce czysto informacyjnej i bazuję tylko na nich. Problem pojawił się ostatnio, gdy co chwilę na tablicy głównej wyskakiwały mi tragedie. Ludzkie tragedie okraszone chwytliwą nazwą posta (aby jak najwięcej ludzi klikało) z bonusem w postaci komentarzy internautów.

Nie mam nic do w/w komentarzy, jednak czasami pozwolę sobie na „trochę szaleństwa” i marzę o tym, aby te komentarze były kulturalne i budziły innych do kulturalnej wymiany swoich opinii. Nie wymagam nawet braku błędów ortograficznych, bo sama czasami nie użyję polskich znaków, lub w ferworze emocji zapomnę o przecinku. Jednak, kultura i przede wszystkim empatia to coś co jest wielkim deficytem wśród polskich internautów.

Na prawdę nie wiem jak można pod zdjęciem zaginionej 16sto latki z Łodzi  napisać „Uciekła z domu i tyle…”, lub pod postem o pogrzebie Magdaleny Żuk zapytać innych, czy na pogrzebie będą przekąski dla przyjezdnych, lub pod czystą plotką na temat Filipa Chajzera, który rzekomo powiedział coś w stylu „500+ jest dla patologii” napisać, że pewnie największym bólem po stracie syna jest dla niego to, że tego świadczenia otrzymywać nie będzie. Gdzie jest empatia?

393H.jpg

Internauci udzielający się pod tymi postami i piszący tak okropne rzeczy, myślą, że:

  • są anonimowi,
  • hejt jest ok.

Otóż odpowiedź jest niestety inna, anonimowi nie jesteście, a hejt nie jest ok – te komentarze czytają ludzie, których opisana przez dziennikarzy lub pseudo-dziennikarzy (to w przypadku Filipa Chajzera) historia, bezpośrednio dotyczy. To są ich bliscy. Rodzice zaginionej Klaudii z Łodzi na 100% czytają komentarze pod zdjęciem swojej córki doszukując się jakiejś informacji na jej temat. Do rodziny Magdaleny Żuk również trafiają wasze idiotyczne pomysły, Filip Chajzer sam opublikował komentarze, które były chamskie i kierowane pod jego adresem.  Ci ludzie to czytają i na pewno jest im bardzo przykro. Czy to nie wystarczy, aby napisać kilka linijek mniej w swoim idiotycznym wywodzie?

Na pytanie „Gdzie jest empatia?” odpowiedź też niestety jest niesamowicie smutna. Ona zniknęła, została zamieciona przez „pupili” polskiej publiczności. Osoby, które łykają jak pelikany wszystko co napiszą dziennikarze, nieświadomie biorą przykład z tych wzorców. Rutkowski na którego liczyła cała Polska w odnalezieniu Magdaleny Żuk, tydzień (lub dwa) tygodnie później po wielkiej aferze, wydaje książkę bardzo zbliżoną tematycznie do tego co prawdopodobnie mogło się stać Polce zmarłej w Egipcie, a następnie, aby książka się lepiej sprzedawała – oświadcza się swojej NARZECZONEJ (już raz się zaręczyli, chyba w styczniu rok temu) w programie poświęconemu tematowi śmierci Magdaleny. Oczywiście widzowie zauważyli ten nietakt (uff!) i zalali go nie miłymi komentarzami. Jednak przykre jest to, że jemu o to właśnie chodziło. Jego spece od marketingu wybrali metodę „nieważne, co o mnie mówią, ważne, żeby poprawnie pisali nazwisko”.  W przypadku Rutkowskiego lepiej by było, gdyby każdy to przemilczał i pod jego postami świeciłyby pustki, zamiast setki tysięcy komentarzy z pytaniem „Jak Pan tak mógł Panie Rutkowski?”. Najgorszą karą dla celebryty nie są niepochlebne opinie, tylko ich brak. Obojętność.

Skąd w ludziach ma być empatia, skoro są świadkami takich skandalicznych wydarzeń, za które nikt nie odpowiada?

Skąd przekonanie, że w przyszłości ich tragedie nie będą komentowane w ten sposób?