Film krótkometrażowy to nic innego jak film stworzony z myślą o tych, którzy na filmach usypiają. Przybliżony czas to do 60 minut. Każdy uznaje je według własnego „widzimisię”. Ja najbardziej preferuje te film do 10 minut. Jeśli nastawiam się na krótki to niech on będzie krótki! Przecież 45 minut to wcale nie tak krótko (zwłaszcza, gdy przypominają się lekcje matematyki z  czasów szkolnych ;-) )

Cenię filmy krótkometrażowe z kilku powodów. Jeden z nich to ten, że niesamowitym darem jest opowiedzenie krótkiej historii z tak wielkim przesłaniem. Niektórzy filmowcy tego nie potrafią i 10 minut do dla nich zdecydowanie za mało. Wtedy wypuszczają nam gnioty, które mimo pięknej fabuły zostały opowiedziane nudnie i bez wielkiego przekazu. Krótkometrażówki to magia. Są to najczęściej historie z niesamowitą puentą, które skłaniają nas do dłuższych rozmyślań. Często są też realizowane bez dialogów – co akurat mnie powinno drażnić, bo słowa są dla mnie bardzo ważne. Filmy bez dialogów są ciężkie w stworzeniu. Trzeba wyrazić coś bez używania słów, a przecież słowa zostały stworzone po to, aby było nam łatwiej wyrażać uczucia. Krótki czas i brak słów to tylko kilka czynników, które sprawiają, że krótkometrażówki są magiczne. Postanowiłam podzielić się z Wami moją ulubioną magią i polecić kilka filmów krótkometrażowych.

 

  1. Dom z małych kostek –  przepiękny film, który budzi w widzu niesamowite refleksje. Co najważniejsze, każdy wyciąga inne wnioski po seansie. Historia starszego mężczyzny, która pokazuje nam upływający czas, samotność oraz to, że na koniec życia pozostają nam piękne wspomnienia o które warto dbać. Ja tak to odebrałam, ciekawa jestem jak odbierzecie to Wy. :-)
  2. Paperman – historia o miłości, utrzymana w komediowej formie. Miły, przyjemny. Gorąco polecam. Warto poświęcić 7 minut na ten film.
  3. Gra Geriego – film o ucieczce od samotności. Jedni go kochają, inni nienawidzą, a jeszcze inni nie mogą zrozumieć jak mógł dostać Oscara. :-)
  4. Skoro jesteśmy przy Oscarach to polecam Tango. Polski film, który otrzymał tę nagrodę w 1983 r. O życiu, monotonności życia i o każdym etapie jaki człowiek przechodzi podczas swej egzystencji.
  5. Uczta – pięknie ukazana historia mężczyzny oczyma jego psa :-) Film uczy nas o przyjaźni i poświęceniu :-)

Lubicie filmy krótkometrażowe?

 

Reklamy