Miliony różdżek, peleryny niewidki i tysiące chłopców przebranych za małych czarodziejów z piorunami na czole – takie widoki towarzyszą na każdym zlocie fanów Harrego Pottera. Co ciekawe, zloty trwają do dzisiaj i do dzisiaj przygody małego czarodzieja budzą spore zamieszanie. J.K.Rowling autorka książki o przygodach Hermiony, Ron’a i Harego zdecydowała, że nie chce już być uwielbiana tylko przez dzieci z całego świata. Za swój nowy target obrała rodziców swoich małych fanów, ale również dorosłych fanów (bo Harry Potter rozpalił serca nie tylko tych najmłodszych).

Tak o to w 2012 r. zobaczyliśmy na półkach Empiku „Trafny Wybór”. Ciężko było nie zauważyć, ta książka była dosłownie wszędzie. Nie jest to zasługa tylko i wyłącznie nakładu w jakim została wydana. Fakt, to też duży czynnik promocji, ale myślę, że swoją wszechobecność może zawdzięczyć przede wszystkim tym, że była wydana przez J.K. Rowling. Pierwsza książka napisana przez gwiazdę pióra zaraz po słynnej serii o małym czarodzieju. Wszyscy czytelnicy (bo gdybym napisała, że Polacy to skłamałbym – Polacy nie czytają) rzucili się po nią czym prędzej. Szkoda, że nie rzucili się po książkę tak jak po ubrania Balmain dla H&M, ale jednak się rzucili … Tylko w wolniejszym tempie. Ja się nie rzuciłam, ponieważ wszędobylska promocja nowej książki bardziej mnie zniechęca niż zachęca. Po prostu, nie lubię czytać w tym samym czasie tego samego co wszyscy. To przeszkadza w moim indywidualnym odbiorze książki. Zawsze sięgam po taką kilka lat później, jak już zdąży się zakurzyć na półkach znajomych.
Rzucił się mój brat. Nie wiedział co kupić mi na święta, tzn. nie wiedział o co poprosić Mikołaja dla mnie i tak o to w grudniu odpakowałam nowiutką, pachnącą książkę. Był to trafny wybór. Lubię książki.

I co? Hmm, czytałam książkę trzy miesiące. Do końca grudnia wydawała mi się słabo trafionym prezentem. Ciągnęła się, dłużyła … Nie pędziłam po nią do pokoju z prędkością światła. Raczej z taką z którą rano, zaraz po przebudzeniu idę myć zęby. W końcu dotarłam do połowy książki … (w styczniu zrobiłam sobie 31 dniową przerwę od czytania tego dzieła) i skończyłam ją w dwa dni! Może trzy? Jakoś tak. Można rzec, że przez czytanie połowy książki ma się wrażenie jakby szło się pod wielką górę, aby potem zlecieć „z górki na pazurki”. Pierwsza połowa zniechęca, ponieważ poznajemy tam wszystkich bohaterów na raz! W pewnym momencie zaczynają nam się mieszać ich wątki i zwyczajnie się gubimy – przynajmniej ja, znajomi i kilku czytelników z forum. ;-) A druga połowa książki jakby była pisana przez inną pisarkę! Jakby wróciła prawdziwa JK Rowling i wzięła się w garść. Książka staje się ciekawa, a minus pierwszej połowy zostaje nadrobiony rewelacyjnym wiązaniem wątków już poznanych.

PHOTOSPEED6NG  Television The Casual Vacancy
Kadr z serialu „Trafny wybór”. Oglądaliście? :-) Podobno ekranizacja książki wyszła rewelacyjnie. Oryginalny tytuł : Casual Vacancy Od lewej: Howard Mollison (Michael Gambon) oraz Shirley Mollison (Julia McKenzie), fotograf: Steffan Hill

„Trafny wybór”to opowieść na pewno dla dorosłych. Próżno tu szukać historii podobnych do Harrego. Otwierając książkę i czytając pierwszą stronę, stajemy się nowymi mieszkańcami Pagford. Takimi, którzy dopiero co wprowadzili się do tej małej mieściny i poznają każdego jej mieszkańca. Każdy portret psychologiczny, każdego mieszkańca jest dopracowany perfekcyjnie. Wiemy o nich tak dużo, że sami bez problemu możemy stwierdzić kogo lubimy, kogo nie. Kto jest dobrym człowiekiem, a komu do takiego wiele brakuje.

Historia zaczyna się od śmierci radnego. Barry był bardzo szanowany wśród społeczności Pagford, jednak jego śmierć zapoczątkowała wyścig po „wolny stołek” jaki po nim został. Zaczynają się polityczne gry między mieszkańcami. Światło dzienne dociera do spraw, które od wieków były tematem tabu i nigdy nie wypływały na powierzchnię. Jedynym szumem jaki słychać w małym miasteczku jest szum szeptów od plotek. Polityczne nieczyste rozgrywki między mieszkańcami pozwalają autorce na budowanie oraz pokazywanie czytelnikom skomplikowanych relacji międzyludzkich. J.K. Rowling jest mistrzynią w opowiadaniu, dlatego relacje ukazane w książce wciągną nas bardziej niż te w naszej rodzinie! ;-)

Wielkim plusem książki jest to, że jest zaskakująca. Nie wiemy jak się skończą powiązania między bohaterami. Rowling pokazuje nam przed nosem cukierka, gdy już chcemy po niego sięgnąć, ona nam go zabiera. Właśnie takie powinny być książki. Mimo że nie znajdzie się tu małego czarodzieja, to książka ma w sobie jakąś magię. Ciężko mi określić na czym dokładnie magia ta polega, ale … ta historia ma coś w sobie. Coś co sprawia, że czyta nam się ją lekko i przyjemnie (ale od drugiej połowy, w pierwszej idzie się pogubić) mimo przykrych historii jakie poznajemy.

Zdecydowanie książkę polecam, ale zanim po nią sięgniecie poproście kogoś o streszczenie pierwszej połowy .. :-)
Żartuje oczywiście …

Czytaliście „Trafny Wybór”? A może oglądacie serial na podstawie książki? ;-)


 

Więcej opinii i recenzji znajdziecie tu.

Reklamy