W 1960 r. w Londynie, przyszła na świat mała dziewczynka, po której nikt nie spodziewał się zawojowania świata. Zwłaszcza świata kultury, teatru i filmu.
Możemy mieć dwie Edyty Górniak (Edyta i Paula), dwie Natalie Siwiec (Natalia i Pani Pietrasińska), a nawet Brad Pitt znajdzie się w podwójnym wydaniu (Brad i Maciej Zakościelny). Jak dobrze przewertujemy zakątki internetu to i Leonardo DiCaprio może nam się podwoić, z takim wyjątkiem, że jego sobowtór nie jest aktorem. W czasach współczesnych można podrobić, podwoić, zoperować się i udawać gwiazdę z wielkiego ekranu, jednak… Tildy Swinton nie podrobi nikt. Jest jedyna w swoim rodzaju. Dlaczego o niej jest ta notka? Odpowiedź jest prosta – podziwiam ją. Za oryginalną urodę, talent i podejście do życia.

Podejście do życia

Własna szkoła
Nie pasuje Ci program nauczania Twoich dzieci? Przejeździłeś cały kraj wzdłuż i wszerz, aby znaleźć idealną szkołę dla swoich pociech, ale żadna nie spełniła Twojej wizji nauczania? Masz problem. Musisz albo posłać dziecko do szkoły, która zupełnie Ci nie odpowiada, albo …założyć własną ;-)
Tak zrobiła aktorka. W Wielkiej Brytanii szkoły nie spełniały jej wymogów, dlatego wraz z przyjacielem założyła własną i posłała do niej swoje dzieci. Rzeczywiście, ciężko znaleźć taką szkołę, która funkcjonowałaby tak jak ta Tildy. Aktorka bardzo chwali sobie metodę szkoły steinorwskiej, w której chodzi przede wszystkim o to, aby dzieci były uczone w sposób indywidualny i  kreatywny. Metoda ta, skupia się nie tylko na rozwijaniu umiejętności intelektualnych ucznia (tak jak ma to miejsce w tradycyjnych szkołach), ale również na umiejętnościach artystycznych, społecznych oraz takich, które przydadzą się w codziennym życiu. W szkole Tildy Swinton nie ma tradycji siedzenia w ławkach, czy pisania testów. Tok nauczania jest zupełnie inny od tego do którego są przyzwyczajeni uczniowie na całym świecie. Co najlepsze, inspekcja kontrolująca szkołę jest pod wrażeniem postępów jakie mają miejsce w Drumduan Upper School. Więcej o metodzie Rudolfa Steinera znajdziecie tu, a o samej szkole ciekawy artykuł jest tu.

Życie prywatne
Ci co czytają pudelka, za dużo na ten temat się nie dowiedzą. Tilda nie jest osobą ze skandalami w tle, wywołanymi przez paparazzi. Raczej należy do tych, którzy sami wywołują skandale wokół siebie i którzy robią to za pomocą wywiadów, w których opowiadają o swoim podejściu do życia. Przyznać trzeba, że podejście do życia partnerskiego aktorki jest równie „egzotyczne” co do sposobu nauczania swoich dzieci. Swinton charakteryzuje oryginalność na każdej płaszczyźnie życia i muszę przyznać, że do niej idealnie pasuje ta „inność”. Co jest takiego niebywałego w jej życiu prywatnym?
Hmm, ma kochanka i męża. We współczesnym świecie nie jest to niczym niesamowitym, ponieważ statystyki dotyczące zdrad w związkach rosną jak dzieci na sterydach. Jednak, Tilda wyróżnia się tym, że z mężem mieszka i wychowuje dzieci, a z kochankiem chodzi na premiery filmowe i do łożka. Oby dwoje mężczyźni wiedzą o sobie nawzajem.
Podobno od dziecka było wiadomo, że ta kobieta będzie szokować. Nie dotyczyły ją żadne reguły narzucone przez tatę. Ona szła od samego początku własną drogą, dokładnie wyznaczając sobie cele. Cudowna kobieta o silnym charakterze. Takie uwielbiam.

Tilda Swanson dla Nars. Genialne zdjęcie :-)
Tilda Swanson dla Nars. Genialne zdjęcie :-)

Podejście do sztuki

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku
Aktorka była podziwiana jako dzieło w Nowym Jorku. Co tam dokładnie robiła? Leżała w szklanej szkatułce/skrzyni i spała. Taki sam projekt realizowała w 1995 w londyńskim Serpentine Gallery. Nie znam się na sztuce, zwłaszcza nowoczesnej. Jednak nie kojarzę sytuacji w której eksponatem jest śpiąca aktorka. Czy wyobrażacie sobie Jennifer Aniston jako eksponat? Ja nie bardzo. Chociaż można podziwiać ją w muzem Madame Tussaud w Londynie ;-)

Aktorstwo
Tilda Swinton wybiera bardzo skomplikowane filmy, często takie w której rozgraniczenie płci jest bardzo rozmazane. Zapewne jest to bardzo silnie związane z jej nietypową urodą, która otwiera jej drzwi i do grania mężczyzny i kobiety. Talent aktorski to jej mocna strona. Ta osoba jest idealnym przykładem tego, że bez standardowej urody można zrobić oszałamiającą karierę i wcale niepotrzebny będzie nam do tego botoks czy przyjaciel skalpel. Już na studiach (celowo nie poszła na aktorstwo), potrafiła przełamać tabu i w studenckiej sztuce wystąpiła całkiem nago.

Filmy w których uwielbiam Tildę Swinton:

  1. Grand Budapest Hotel – uwielbiam charakteryzację w tym filmie. Tilda jest tutaj nie do poznania! :)
  2. Musimy porozmawiać o Kevinie – aktorka jest tutaj lekko przerażająca
    Tilda-Swinton-by-Tim-Walker-Planet-Tilda-W-August-2011-8
    Tilda Swinton w obiektywie Tima Walkera, dla W magazine :)

    (oczywiście to jest plus). Film utrzymany jest w takiej niepokojącej atmosferze, ale to dodaje mu uroku.

  3. Niebiańska plaża – w tym filmie, uroda aktorki podoba mi się nabardziej :-) Wygląda w nim magicznie, świeżo, ślicznie. Film i sylwetka Swinton są genialne. Gorąco polecam :-)

Co można uznać za sukces aktorki? Na pewno to, że mimo barwnego i kontrowersyjnego życia prywatnego, usłyszymy przede wszystkim o pracy i nowej roli, a dopiero później o ciekawych przypadkach Tildy Swinton.

A Wam, w którym filmie Tilda przypadła do gustu? :-) Lubicie taki typ aktorek? :-)

Reklamy