Co kraj to obyczaj, co człowiek to inne zdanie. Włosi zupełnie inaczej spostrzegają współczesną kobietę. Ba, w niektórych regionach Włoszech kobieta nie powinna przesiadywać samotnie w barach, niezależnie od tego co robi, pije i jak się zachowuje. W Wielkiej Brytanii kobiety są bardziej wyzwolone, jeśli będą pić w barze to nikt nie spojrzy się na nie jak na dzikuski, wręcz przeciwnie. Wyzwolone (interpretacja słowa – dowolna) Brytyjki lubią chlupnąć coś mocniejszego i wybyć na szaloną imprezę. Francuzki to kobiety z klasą, powściągliwe, kulturalne, z idealną fryzurą i makijażem, wyglądają jak z pierwszych okładek Vogue’a.
– to tylko stereotypy. (chociaż wątek o Włoszkach w barach jest prawdziwy)

Jaka jest współczesna kobieta w Polsce? Ciężko stwierdzić, bo jak napisałam na samym początku notki „co kraj to obyczaj”. W większych miastach współczesna kobieta jest zupełnie inną istotą, niż ta w mniejszych. Współczesne kobiety można podzielić również na klasy, kultury i wiele, wiele innych. Poza tym, ciężko tak „wrzucić wszystkich do jednego wora” Dlatego, skupię się bardziej na wizji współczesnej kobiety podawanej nam na tacy w mediach.

Cara Delevingne jako współczesna kobieta
Cara Delevingne

Współczesna kobieta

Czasy płci pięknej w zwiewnych sukienkach, o urodzie delikatnej niczym papier Velvet, z kokieteryjnym uśmiechem – dawno minęły. Współcześnie, kobieta jest bardziej męska od faceta i mimo to wciąż pozostaje kobietą (to faceci są po prostu zbyt damscy). Dlatego kobieta jest skazana sama na siebie. Jest wyzwolona. Wie czego chce. Jest twarda. Multi-tasking ma opracowany lepiej niż Beyonce śpiewanie i świetnie sprawdza się jako idealna matka, żona, siostra, córka, babcia, szefowa, pracownica, sekretarka, sprzątaczka, kucharka, praczka, przyjaciółka, kumpela do picia i kochanka. Jest samowystarczalna, ponieważ zniewieściały facet robi wszystko gorzej od niej, dlatego ona woli robić to sama. Wszystko, oprócz dzieci, bo tego jeszcze sama nie może robić – i to jest jedna z niewielu rzeczy, których sama zrobić nie może. 
Współczesna kobieta sama skręci meble, nie będzie się prosiła faceta – on i tak zrobiłby to gorzej. Sama naprawi cieknący kran i będzie lepiej jeździła od wszystkich facetów na osiedlu. Będzie robiła 3 doktoraty i jednocześnie zdawała prawko na jazdę autobusem.

Co powoduje, że wciąż jest kobietą? Ano, to że dobrze wie jak kusić facetów, zawsze znajdzie czas na czułość dla dzieci, na ugotowanie im obiadu, a jeśli ich jeszcze nie posiada to … zawsze znajdzie czas na butlę wina z przyjaciółką i płakanie przed telewizorem przez Julię Roberts, która właśnie ucieka sprzed ołtarza.


Przychodzą mi do głowy jeszcze dwa typy współczesnej kobiety. Kobieta „pincia-pancia”, czyli ta aż do przesady różowa, delikatna z twarzą nieskalaną myślą oraz kobieta dres, często spotykana na ul. Limanowskiego w Łodzi.

Dodacie coś jeszcze? :)

Wyzwanie blogowe - Tydzień z Save the Magic Moments baner 300 pikseli

Wpis realizowany w ramach akcji „Tydzień z Save the Magic Moments”. Więcej szczegółów znajdziesz >> tu <<, serdecznie zapraszam.

Reklamy