Pamiętacie moją notkę o postępującej technologii? A dokładniej, rozważania na temat tego czy komputery są w stanie zastąpić człowieka?

Wspomniałam w tamtej notce o filmie „Her” w którym zobrazowane zostaje to co wydaje się być odległe, a jednak…to wcale tak odległe nie jest.

image

Oglądałam ostatnio film „Chappie”. Filmy akcji mnie nie kręcą, sci-fi tymbardziej, jednak Chappie urzekł mnie bardziej niż kot ze Shreka.
W filmie, głównym bohaterem jest android Chappie, którego poznajemy od jego pierwszych dni, czyli tak jak w przypadku „ludzia”, poznajemy go gdy ma rozum niemowlaka. Jednak jest to robot o niesamowitej inteligencji, przez co szybko się uczy. Bardzo szybko. Co wyróżnia go na tle innych mechanicznych kolegów? To, że ma duszę. Jak my, ludzie. Poznaje dobro i zło, przyjaciół i wrogów. Więcej filmu zdradzać nie będę, bo lepiej będzie jak obejrzyjcie to sami. Pamiętajcie o tym żeby podejść z przymrużeniem oka… jednak nie przymrużcie go za bardzo, ponieważ przyszłość pokazana w filmie jest na wyciągnięcie ręki. A dokładniej w Japonii.

W Sasebo powstał pierwszy na świecie hotel obsługiwany przez roboty. W recepcji wita Cię android recepcjonista, Twoje bagaże zanosi inny metalowy przystojniak, a zamiast kluczami – drzwi otwierasz twarzą. Nie, nie z główki. Za pomocą czytnika twarzy. Henn – na to hotel, który mieści 72 pokoje i tylko 10 ludzkich pracowników („Ludzcy pracownicy” – jak to w ogóle brzmi?). Właściciel zapowiada powiększenie hotelu o kilkadziesiąt pokoi i zmniejszenie personelu w postaci ludzi do minimum. W następnym roku, mają się tam pojawić roboty – sprzątaczki.

image

Jest to dla mnie wstrząsająca wizja. Niedługo na świecie będą żyć same Chappie. Ludzie wyginą na własne życzenie.
Wielkie, silne, piękne dinozaury wyginęły to dlaczego ludzi ma to ominąć? W niczym lepsi nie jesteśmy. Mało tego, robimy sobie sami problem przez szalejącą naukę, której nikt nie jest w stanie zatrzymać. Najpierw androidy wygryzą nas z pracy. Później będziemy się dziwić, że bezrobocie poszło w górę, nie będziemy mieli za co żyć i zaczniemy umierać. – to ta wersja light, bo jeszcze może być scenariusz w którym roboty będą nami rządzić.

„Igrzyska śmierci” wydawały mi się niedaleką przyszłością. Jednak prawda jest taka, że my igrzyska przeskoczymy/ominiemy i wyjdziemy od razu na spotkanie z Chappiem. Który mimo iż jest miłym robotem, to wolałabym żeby został w ekranie mojego komputera, a nie żeby obsługiwał mnie w hotelu …

Reklamy